header reklam
Prof. Dr. Nureddin ItrNureddin Itr, 1937’de Haleb’te doğmuş ve burada büyümüştür. 1958 yılında Ezher Üniversitesi’nden mezun olan Itr, el-İmamü’t-Tirmîzî ve’l-muvâzenetü beyne Câmi‘ihî ve beyne’s-Sahîhayn adlı doktora teziyle 1964 yılında Ezher Üniversitesi Usûli’d-dîn Fakültesi’nden Hadis ilminde doktor ünvanını almıştır. İki yıl süreyle Medine-i Münevvere’de Câmiatü’l-İslâmiyye’de hadis dersleri vermiş ve hadis, tefsir ve fıkıh dersleri vermek üzere Dımeşk Üniversitesi’ne dönmüştür. Halen Dımeşk Üniversitesi Şeriat Fakültesi Kur’an ve Sünnet bölüm başkanlığı görevini yürüten Nureddin Itr, Ulûmü’l Kur’âni’l-Kerîm, min ibdâi’l-Kur’âni’l-Kerîm, Menâhicu’l-muhaddisîn, İlmu’l-münâsebât, Hedyü’n-Nebî fî salavâti’l-hâssa, fî Zilâli’l-hadîsi’n-nebevî, el-Hac ve’l-umre fi’lfıkhi’l-İslâmî ve Menhecü’n-nakd fî ulûmi’l-hadîs gibi pek çok eser telif etmiştir. Tanıtımı yapılan Menhecü’n-nakd fî ulûmi’l-hadîs adlı bu eser, ilk baskısı 1972 yılında olmak üzere 1979, 1981, 1985, 1988 gibi pek çok baskısı yapılmış bir çalışmadır.1 Muhammed Ebû Şehbe’nin yazdığı takriz yazısı ile başlayan eser, mukaddime, yedi bölüm ve bir hatimeden oluşmaktadır ve hadîs ilimlerinin sened ve metni ilgilendiren birçok meselesinin ele alındığı önemli bir çalışmadır.

Tevhid Kitabevi sosyal medya hesaplarını ziyaret veya takip ederek gelişmeler, duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

sosyal medya

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek