header reklam
Mevdudi

Hindistan’daki Müslümanların kurtuluşu için verilen mücadelenin en önemli isimlerinden olan Mevdudi, İslam’ın bir hayat nizamı olduğunu yaşayarak anlatmış, dinin bütün beşeri sistemlerden üstün olduğunu da hem telif ettiği eserlerle hem de yaptığı davet çalışmalarıyla aktarmıştır.

​Asıl adı Mevlana Ebu’l Ala olan Mevdudi, 25 Eylül 1903’te Hindistan’da Haydarabad eyaletinin Dekran şehrinde (Şimdiki Pakistan’da) doğdu. Dedesi Hint yarımadasının etkin olan Çiştiye tarikatının meşhur şeyhlerindedi. Babası Seyid Ahmed Hasan 1903 yılında Delhi şehrine yerleşti. Ancak Mevdudi ailesi bundan 4 yıl sonra tekrar Dekran’a döndü. Mevdudi ilk derslerini ailesinden tahsil etti.

Çocukluk yılları ve ilk eğitimi

Mevdudi’nin ailesi tarafından bilinçli olarak İngiliz kültürünün öğretildiği resmi eğitim kurumlarına gönderilmediği bilinir. Bu süre zarfında özel öğretmenler tarafından yetiştirildi. Arapça, Farsça ve İngilizce’yi bu dönemde öğrendi. 

Mevdudi, 4 yaşında başlayan aile içi eğitiminde derslerine sabah namazından sonra başlar önce Kuran, ardından Arapça ve Farsça metin çalışmaları yapardı. Özel ağırlık ise okuma ve ezberden müteşekkil olan Kuran dersleriydi.

Mevdudi, "Babam bana fazla bir servet bırakmamışsa da ondan bana kalan en kıymetli miras, almış olduğum ahlaki eğitim ve terbiyedir" sözüyle ailesinin, kendi gelişimi üzerindeki etkisini vurgulamıştır.

İlk eserlerini telif etmesi

1920 yılında babasının vefat etmesiyle birlikte çalışma hayatına atıldı. Mevdudi, Bijnor şehrinde neşredilen Medine isimli dergide çalışmaya başladı. 17 yaşında Taç isimli gazetesinin müdürü oldu. Ardından Delhi’ye gelen Mevdudi, El Camia gazetesini çıkardı. Camia gazetesi  1920’li yılların Hindistan Müslümanları tarafından en sevilen gazetesi oldu.

Mevdudi 24 yaşına geldiğinde, ismini tüm Hindistan’da duyuracak olan İslam’da Cihad isimli kitabı telif etti. İhvan-ı Müslimin kurucusu Hasan El Benna, Arapça’ya çevrilen bu kitaptan etkilenmişti.

Yazılarına devam eden Mevdudi, İslam’da Cihad kitabından 4 yıl sonra da "İslam’ın Anlaşılmasına Doğru" isimli eseri kaleme aldı. Sene 1943’e geldiğinde Tefhimul Kur’an’ı yazmaya başlayan Mevdudi, takip eden yıllarda İslam nizamıyla ilgili 60’dan fazla kitap telif etmiştir.

Kitaplarında İslam nizamını her yönden ele alan Mevdudi, İslam’da cemiyet ve kadın haklarıyla ilgili olarak, "Kur’an Açısından Kadın" ve "Hicab" kitaplarını, İslam iktisadıyla ilgili ‘Sud’ ve ‘Faiz’ kitaplarını, modern hayatın problemlerine karşı İslam’ın cevaplarıyla ‘Tenkihat’ kitabını, Urduca yazdığı son eserinde ise ‘Hilafet ve Saltanat’ kitabını telif etmiştir.

İlmi meseleleri, oldukça sade ve anlaşılabilir bir dille açıklayan Mevdudi, 1932 yılında Tercümanu’l Kur’an isimli bir de dergi çıkardı. Dergideki yazıların hedefi ise münevver Müslümanların İslami uyanışını sağlamaktı.

Tercümanu’l Kur’an’ın neşredildiği sıralarda Muhammed İkbal, Mevdudi’yi ziyaret etti ve ortak İslami çalışmalar yürütmek için Mevdudi’yi Lahor’a gelmeye ikna etti. Mevdudi ve İkbal İslam anayasası yapmak ve bunu tüm detaylarıyla izah etmek için çalışmalara başladılar. Ancak İkbal’in vefat etmesiyle bu çalışmalar yarım kaldı.

Tevhid Kitabevi sosyal medya hesaplarını ziyaret veya takip ederek gelişmeler, duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

sosyal medya

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek