İhtilaf Fıkhı

İhtilaf Fıkhı

  • 30,00₺

"Hakikaten biz bu Kur'an'da insanlar için her türlü misali sayıp dökmüşüzdür. Fakat tartışmaya en çok düşkün varlık insandır." (18/Kehf, 54)

"Biz kitabı ancak hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında başka bir amaçla indirmedik." (16/Nahl, 64)

Bu ay tanıtımını yapacağımız eser, 'İhtilaf Fıkhı' adlı eserimiz olacaktır. Kitabımız Ebu Hanzala Hocamız'ın Tevhid Dergisi'nde yayınlanan yazı dizisinden derlenmiştir.

Fıtratımızda var olan tartışmacılık hasletinin en belirgin özelliği insanoğlunun ihtilaf içinde olmasıdır. Tabiî olarak bu insanlar arasındaki ilişkileri temelden etkileyen bir durumdur. Yaşadığımız bu çağda bu ihtilaftan en çok etkilenen kesimlerden biri de İslami kesimdir. Özellikle de İslami bir yönetimde Müslümanların birliğini korumak ve ihtilafa ve ayrılığa son vermek için alimlerin sarf ettiği sözler, bugün Rasûllerin dahi şerrinden Allah'a sığındığı bir zaman dilimine hamlediliyor.

Bugün insanlar dinin aslından olan meselelerde ihtilafı görmemezlikten gelip, adına vahdet dedikleri çarpık bir çoğulculuğa davet ediliyorlar. Kimi yaşama hakkını Allah'tan alıp kullara verenlerle, kimi taştan ağaçlara ibadet edenlerle, kimi tuva dinlerin hak olduğunu iddia edenlerle ya da İslam'ın şiarlarını açık inkar edenlerle beraber olmayı, vahdet diye takdim ediyorlar.

Bunu yaparken de İslam alimlerinin belli bir zaman diliminde ve muayyen meselelere kast ederek, ihtilaf fıkhına dair zikrettikleri sözleri kalkan olarak kullanıyorlar. İhtilafın fıkhını ve adabını bilmemek kişiyi ifrat ve tefritin pençesine düşürür. Bu hâl, şeytanın kuldan elde etmek istediği durumdur. Oysa ihtilaf fıkhını bilmek kişinin dininde basiret üzere olmasını sağlar.

Bu ay tanıtımını yaptığımız kitabımızın her bir kısmı Kitap, Sünnet ve Selefimizin anlayışı üzere ihtilaf fıkhını üç kısımda açıklamaktadır.

  1. İtikatta ihtilaf
  2. Fıkhi ve ameli konularda ihtilaf
  3. Menheci ihtilaflar

Temennimiz tüm Müslümanlar'ın ihtilaf fıkhını kavrayıp, sahte din adamlarının çarpık vahdet anlayışından kurtulmaları, Kur'an ve Sünnet çerçevesinde bir araya gelmeleridir.

Her bir kısmı; kitap, sünnet ve selefimizin anlayışı üzere tafsilatlandırıp, konumumuzu belirleyeceğiz. Çaba bizden başarı Allah'tandır.

Kitap Özellikleri
Kapak Türü Karton Kapak
Boyut 13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı 144

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Yazara Ait Diğer Kitaplar
İlginizi Çekebilecek Ürünler
Kategoriye Ait Diğer Ürünler