Vahyin Rehberliğinde İbrahim ve Hicr Suresi Tefsiri

Vahyin Rehberliğinde İbrahim ve Hicr Suresi Tefsiri

  • 780,00₺
  • 350,00₺

"Elif, Lam, Ra. (Bu,) insanları Rablerinin izniyle karanlıklardan aydınlığa, El-Aziz ve El-Hamid (olan Allah'ın) yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz Kitap'tır."
Ayet önemli bir gerçeğe işaret eder: Kişinin karanlıklardan aydınlığa çıkması üç şeyle mümkündür: Kur'an, nebi ve Allah'ın izni/yardımı/hidayeti! Yüce Allah açık bir şekilde insanları karanlıklardan çıkaranın nebi, karanlıktan çıkarırken kullandığı aracın/vasıtanın vahiy olduğunu ve nübüvvetle buluşan insanın bundan faydalanması için Allah'ın iznine ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Kur'an'a göre hidayetin formülü bu üç bileşendir.
Kur'an; hidayetin müfredatı, kulluğun yol haritası, kurtuluşun pusulasıdır. İnsanı itikadı ve ameli karanlıklardan, tevhid ve takvanın aydınlığına çıkarmak için indirilmiştir. Kur'an'ın farklı ayetlerinde onun nasıl karanlıklardan aydınlığa çıkardığı izah edilmiştir.
Allah Resul’ünün (sav) söz ve davranışlarını yani Sünnetini değerli kılan da budur. O (sav), Allah'ın gözetimi altında yirmi üç yıl boyunca bir yandan inen ayetleri insanlara okumuş, diğer yandan söz ve davranışıyla (Sünnet ile) Allah'ın (cc) ayetlerden neyi murat ettiğini belirtmiştir. Her iki vazifesini de en güzel ve eksiksiz olarak ifa ettiğinden, Allah (cc) onu her konuda insanlığa örnek göstermiştir.
Allah'ın izni; hidayetin tüm sebepleri bir araya toplansa da Allah'ın (cc) izni olmadan hidayet gerçekleşmez. Allah'ın izni ise O'nun hidayete eriştirmesidir.

 
Kitap Özellikleri
Kapak Türü Ciltli
Boyut 17 x 24 cm
Sayfa Sayısı 728

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Yazara Ait Diğer Kitaplar
İlginizi Çekebilecek Ürünler
Kategoriye Ait Diğer Ürünler