Sitemizde belirtmiş olduğumuz kargo ücretleri sadece Türkiye için geçerlidir. Yurtdışı kargo ücreti için Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz.

sepetim0 TL
Halis Bayancuk (Ebu Hanzala )Halis Bayancuk, daha ziyade künye/müstear isim olarak kullandığı Ebu Hanzala ismiyle tanınmaktadır. Halis Bayancuk eğitimci, yazar, ve İslam akidesinde Tevhid ve Şirk meselesi üzerinde birçok makale/kitap telif eden ve sesli ve görsel seminerler veren bir davetçidir.Tevhid Dergisi'nde başyazar olup çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Halis Bayancuk/Ebu Hanzala, aslen Bingöl'ün Zaza'larından olup 1984 Diyarbakır doğumludur. 1998 yılına kadar doğmuş olduğu Diyarbakır ilinde kalmıştır.

Çocukluğundan itibaren İslami davanın içerisinde olan Ebu Hanzala/Halis Bayancuk'un babası Hizbullah cemaatinin kuruluşundan bu yana cemaat içerisinde aktif olarak hizmet eden ve halen aynı davadan Bayburt M tipi cezaevinde kalan Hacı Bayancuk'tur. Aynı zamanda kendisine İslami ilimleri sevdiren, İslam ahlakını ve edebini ilk öğreten hocası, babasıdır.

Ortaokuldan sonra iki yıllık hicret hayatı yaşamıştır. Bu süre zarfında ilk defa ilmi eğitim almıştır. Bu iki yıllık dönemde farklı illerde eğitimini sürdürmüştür. İlk olarak İslami bir vakfın yaz medresesinde Sarf ilminin temel kitaplarından olan Emsile, Bina ve Maksud kitaplarını okumuştur. Vakıfta Arapça dersleri veren Hocası, Arapça eğitiminden sonra mutlaka hafızlık yapması gerektiğini; hafızlıkla takviye edilmeyen ilmin eksik olacağını; Arapçayı öğrendiği takdirde, hafızlığın çok daha kolay olacağını söyleyerek Ebu Hanzala'yı teşvik etmiştir.

Yaz kursunu tamamladıktan sonra ailece Adana'ya yerleşmişlerdir. İçerisinde bulundu cemaatin hocalarından Muş'lu bir ilim adamının yanında eğitimime devam etmiştir. Sarfın temel kitaplarını tekrar ettikten sonra Nahiv'den/Dilbilgisi'den Avamil el-Curcani ve Nahvu'l Vadih'ı; Fıkıh'tan ise Şafii fıkhına ait İbni Kasım'ın, İbadat bölümünü okumuştur. Daha sonra Kayseri'ye taşınmıştır.

Kayseri'de, oranın tanınmış hocalarından Mehmed Göktaş Hoca'yla tanıştır. Orada bulunduğu süre zarfında Hoca'dan ders almayı talep etmiştir. Hoca bu konuda Bayancuk'a çok yardımcı olmuştur. Doğu medreselerinde okutulan usüle devam etmek istese de bu, pek mümkün olmamıştır. Hoca'sının yönlendirmesiyle, farklı bir usülle eğitimine devam etmiştir.

O dönemde Kur'an'dan üç cüz ezberlemiştir. 29-30 ve farklı surelerin ezberini tamamlamıştır. Kur'an Arapçasından dersler görmüştür. Bakara suresinin tamamını ve ezberlediği bölümlerin kelime-kelime Arapçasını Hoca'sının yanında okumuştur. Hoca'sının yönlendirmesiyle farklı dallarda bayağı kitap okuma imkanı bulmuştur.

Bu süre zarfında Ebu Hanzala/Halis Bayancuk evlenmiştir. Mısır'da son bir yılını evli olarak geçirmiştir. Şuan 10 yıllık evlidir. 10 sene sonra Bayancuk'u bir erkek çocuk olmuştur. Oğlunun adını kendi künyesi de olan Muhammed Hanzala koymuştur. 10 yıllık evlilik hayatının beş yılını zindanda, dışarıda olduğu beş yılını da Tevhid ve Sünnet davetini yaymak için gece-gündüz davet yapmakla geçirmiştir.

Tevhid Kitabevi sosyal medya hesaplarını ziyaret veya takip ederek gelişmeler, duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

sosyal medya

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek