Sitemizde belirtmiş olduğumuz kargo ücretleri sadece Türkiye için geçerlidir. Yurtdışı kargo ücreti için Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz.

sepetim0 TL

Modern Tıp mı GETAT mı?

Kelime anlamı 'hayata karşı' olan antibiyotik, hastalığa sebep olan bakterilere karşı verilmektedir. Ancak, hiçbir antibiyotik sadece hedef mikroplara karşı savaşmaz. Antibiyotikler aynı zamanda bedende işe yarayan ve olmazsa olmaz nitelikte olan bakterileri de yok eder. Bundan dolayı antibiyotik kullanımı çok hassasiyet gerektiren bir durumdur ve kâr-zarar oranı hesap edilerek kullanılmalıdır. Burada şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye'de antibiyotikler %95'in üzerinde gereksiz yere kullanılmakta. Antibiyotiğin başlanmasına, hastanın kendisini çok kötü hissetmesi veya klinik durumunun ağır olmasına göre karar verilemez. Çünkü virüs, mantar, parazit gibi mikropların çoğunlukla sebep olduğu hastalıklar da kötü hissettirir, bunlarda antibiyotik tamamen gereksiz yere kullanılmış olur. Antibiyotikler sadece bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda kullanılabilir. Bunu da klinisyen olarak hekim müşahede edebilir veya durumu tahlillerle destekleyebilir. Bu, beraberinde akla şu soruyu getirmekte:

Peki, hekimin bakteriyel enfeksiyon dediği her durumda antibiyotik kullanalım mı?

Bunu cevabı, koca bir 'HAYIR'dır. 'Hayır' daha hayırlıdır buna emin olabilirsiniz. Çünkü, bedenin mukavemetini güçlendirmenin en ilkel ve doğru olan yolu, bırak bedenin biraz uğraşsın, mikrobu tanısın, tanısın ki, bir sonraki gelişinde ne yapacağını kendi bilsin. Yoksa bir kutu antibiyotikle savuşturduğun mikroba karşı sonraki gelişinde iki kutuya ihtiyaç duyabilirsin. Eee ne anladım ben bu işten! Eğer en ufak bir sarsıntı ile hemen antibiyotiğe sarılırsam, (karşılaş-tanı-savaş mekanizması ile çalışan) bedenin savunma sisteminin gelişmesine nasıl imkân tanıyacağım?

 

Dr. Seyfullah İSLAM

Tevhid Kitabevi sosyal medya hesaplarını ziyaret veya takip ederek gelişmeler, duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

sosyal medya

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek