Sitemizde belirtmiş olduğumuz kargo ücretleri sadece Türkiye için geçerlidir. Yurtdışı kargo ücreti için Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz.

sepetim0 TL

Ev İçi Kazalar ve Alınacak Tedbirler

Örneğin ebeveyn çocuğunu bilerek yere atmaz, onu bir yere koyar ve çocuk dönerken, hareket ederken düşer, bu yanlışlıkla olmuştur. Burada ebeveynin ihmali, daha “Ne şekilde hareket edersem düşerim, düşmek nedir, düşersem ne olur?” sorularına cevap veremeyecek olan ve düşme tehlikesinden kendisini koruyamayacak olan çocuğu koyduğu yeri, onun düşmeyeceği şekilde ayarlamamasıdır. Bebeğin/Çocuğun düşmemesi için beşiğine/yatağına destek koymazsa ebeveyn; bu onun tedbirsizliği ve ihmalidir. Burada alınacak tedbir, çocuğun bir odada yalnız bırakılmaması veya bir süre evin başka bir alanına gidilecekse çocuğun, etrafını destekleyecek ve alanını aşamayacak şekilde yastık, minder gibi eşyalarla sınırlandırarak bir koltuğa, yatağa ya da en güzeli yere konmasıdır. Ve böyle anlarda -en çok karşılaştığım durum olarak- çocuk çocuğa emanet edilmemelidir. 6-12 aylık bebekler ilkokul yaşındaki çocuklara emanet edilip onların kucaklarına denetimsiz veriliyor. Daha kendisi çocuk olan kişi başka bir çocuğun sorumluluğunu alamaz. Kucağına alırken tutamaz, taşırken düşürür... Bunlar çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Çocukta ciddi kemik kırıkları, organ yaralanmaları, kafa travması sonrası görülen beyin kanamaları acilde maalesef çok karşılaşılan vakalardır. Ailelere ise perperişan, bin pişman bir şekilde “Gözümü sadece bir an çevirdim.” “Yalnızca bir saniyeliğine başka bir şeyle ilgilendim.” sayıklamaları kalır. O “bir anlık” tedbiri de elden bırakmayıp başımıza gelenler için Allah’a (cc) tevekkül edeceğiz, ama tedbirsiz tevekkülün doğru bir yaklaşım olmadığını da unutmayacağız.


Dr.Gözde TERCÜMAN

Tevhid Kitabevi sosyal medya hesaplarını ziyaret veya takip ederek gelişmeler, duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

sosyal medya

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek